Krajobraz Korsyki jest zaskakujący, inspirujący, niespotykanie dziki, dodający jednocześnie wyspie niepowtarzalnego uroku. Na całym obszarze Morza Śródziemnego nie ma tak charakterystycznych plaż pełnych białego piasku, ulokowanych w malowniczych zatokach, którym towarzyszy krystalicznie czysta woda i delikatny szum morskiego wiatru. Turyści znajdą na niej ujmujący spokój i zadziwiające piękno, które na długie lata pozostanie w pamięci.
Trzecia co do wielkości wyspa zachodniego basenu Morza Śródziemnego ma linię brzegową sięgającą blisko tysiąca kilometrów. Piaszczyste wybrzeże obmywa lazurowa, ciepła woda sięgająca temperaturą 28°C, natomiast wnętrze wyspy wypełniają niepokojące, granitowe góry z wierzchołkami pokrytymi śniegiem. Z kolei na równinach rozpościerają się wielkie moczary, a nawet tereny pustynne porośnięte na obrzeżach gęstymi lasami. W wielu miejscach do morza opadają ostre skały poprzecinane głębokimi wąwozami z lasami sosnowymi i kasztanowymi, które w dalszej części lądu przechodzą w niskopienne krzewy zwane makią, wykorzystywane bardzo często w wyspiarskiej kuchni. Wybrzeże doskonale nadaje się do nurkowania dzięki wszechobecnym rafom, niedostępnym wysepkom i jaskiniom z różnorodnymi formami życia, a także do kąpieli, gdyż w wielu miejscach piaszczyste pasy poprzecinane są zatoczkami kąpielowymi, wśród których każdy znajdzie idealne miejsce na wypoczynek. Korsykę od sąsiedniej Sardynii oddziela cieśnina Świętego Bonifacego, w jej wnętrzu utworzono Park Narodowy Scandola, w którym żyją albatrosy, kormorany oraz orły morskie. Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski, gdzie słońce świeci przez 230 dni w roku, a w lecie temperatury sięgają 30°C. Wspaniałe plaże sąsiadują z górami, których najwyższym szczytem jest Monte Cinto mierzący 2710 m n.p.m.
Pierwsze ślady osadnictwa na wyspie znaleziono niedaleko Filitosy, gdzie pierwotni ludzie wyrzeźbili około 4 tys. lat temu postać wojownika. Z racji tego, że Korsyka od zawsze była miejscem strategicznym często zmieniała właścicieli. Grecy zaczęli budować warowne wioski około 550 r. p.n.e., które przejmowali następnie Rzymianie, Wandale i Ostrogoci. Kiedy nastał okres zacofania i niepokoju, wyspę grabili Saraceni, których przegoniły armie Pizy i Genui. Z tego okresu pochodzi symbol Korsyki, jakim jest głowa Minotaura. Włoskie panowanie na wyspie pozostawiło między innymi ślady w architekturze sakralnej docenianej przez miłośników starych kościołów. W 1297 r. wyspa wspólnie z Sycylią podlegała już rządom hiszpańskiej Aragonii, natomiast Francuzom przypadła dopiero na mocy traktatu wersalskiego z 1768 r. Korsyka od zawsze walczyła o swoją niepodległość, dlatego, gdy w tym samym czasie pojawiły się na niej wojska francuskie, od razu spotkały się z zaciętym oporem republikańskich wojsk. W okresie, kiedy wyspę oficjalnie przyłączano do Francji, w miejscowości Ajaccio przyszedł na świat Napoleon Bonaparte dążący w okresie sprawowania władzy we Francji do integracji z wyspą. Korsyka ucierpiała podczas I i II wojny światowej, a lata powojenne zostały zdominowane przez partyzanckie działania wyspiarskich separatystów walczących o autonomię wyspy.
Najważniejszym miastem, z którym najczęściej po raz pierwszy spotykają się turyści przybywający na wyspę na Korsyce jest Bastia. Piraci nieskutecznie już w wieku XI próbowali założyć osadę w tym miejscu, niemniej dopiero Genueńczycy wybudowali warowną kolonię w wieku XIV, która stała się ważnym portem tej części Morza Śródziemnego. Z tego okresu pochodzi nazwa miasta odnosząca się do słowa „bastiglia” oznaczającego po włosku „wieżę strażniczą”. Najważniejszym punktem miasta-kurortu jest place St-Nicolas z palmami dającymi cień i pomnikiem Napoleona, pod którym najczęściej turyści robią pamiątkowe zdjęcia. Klimat miasta związany jest z cesarzem, wiele miejsc nosi jego imię, a historię o wielkim wodzu można usłyszeć od każdego Korsykanina. Piękna arteria prowadzi z placu do dzielnicy Terra Vecchia, czyli Starej Ziemi z plątaniną wąskich uliczek, która następnie łączy się ze Starym Portem. Po drodze można zwiedzić kaplicę bractwa św. Rocha oraz kaplicę Niepokalanego Poczęcia, w której od wieków odbywały się spotkania o znaczeniu politycznym. Dawny port jest najbardziej malowniczym miejscem Bastii, wokół którego na przepięknych bulwarach można dobrze zjeść w wykwintnych tawernach oferujących oprócz dań wspaniały widok na morze i zawijające do portu statki pasażerskie. Drugą ciekawą dzielnicą, którą warto zwiedzić w mieście jest Terra Nova z wybudowaną przez Genueńczyków cytadelą, otoczoną współczesnymi zabudowaniami. W cytadeli mieści się ciekawe Muzeum Etnograficzne Korsyki, a nieopodal niej znajduje się kościół św. Marii, którego wnętrze wykończone jest modelowym barokiem z przełomu XVII i XVIII w. Bastia to również wspaniały kurort z wieloma luksusowymi hotelami oraz piaszczystymi plażami rozciągającymi się na południu miejscowości przez wiele kilometrów. Wybrzeże w pobliżu kurortu idealnie nadaje się do uprawiania sportów wodnych takich jak windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo czy narty wodne i pływanie na spadochronie za motorówką.
Saint Florent – niewielki, ale bardzo sympatyczny kurort z doskonałą bazą noclegową oraz dostępem do lazurowej zatoki z piaszczystą plażą będącą świetnym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Wolne chwile warto wykorzystać na spacer po miniaturowej starówce oraz zwiedzenia genueńskiej twierdzy z XV w. Miejscowy port jest dobrym miejscem na obserwację cumujących żaglówek i luksusowych jachtów oraz na skorzystanie z kulinarnych ofert doskonale prosperujących tawern. Warto również zwiedzić jedną z najciekawszych budowli sakralnych na Korsyce, jaką, ze względu na swój wiek, jest świątynia Eglise Santa-Maria-Assunta ukończona w 1140 r.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Calvi – jeden z najpiękniejszych kurortów na Korsyce położony w sąsiedztwie wspaniałej zatoki z dostojnym portem obsługującym połączenia między innymi z Niceą. Wzdłuż zatoki rozpościera się długa, piaszczysta plaża ocieniona w niektórych miejscach drzewami. Na horyzoncie nieustannie kołyszą się żaglówki i luksusowe jachty, co świadczy o doskonałych warunkach do żeglowania i uprawiania sportów wodnych. Wypoczynek gwarantują luksusowe hotele, z okien których można podziwiać nie tylko wspaniałą zatokę, ale również widoczne w oddali ośnieżone wierzchołki masywu Monte Cinto. Wioskę rybacką rozsławili Pizańczycy w X w., natomiast obecnie oblegana jest przez turystów przesiadujących w wykwintnych tawernach i popijających drinki z najdroższymi owocami. W wolnym czasie warto wybrać się do cytadeli będącej miniaturowym miasteczkiem wzniesionym na skalistej skarpie przez Genueńczyków, a także zwiedzić dwa pałace gubernatorskie, kościół św. Jana Chrzciciela oraz dom, w którym rzekomo urodził się Krzysztof Kolumb. Przy plaży można znaleźć wiele szkółek żeglarskich i nurkowych, a także biura organizujące rejsy po okolicznych wodach.
Porto-Vecchio – popularny wakacyjny kurort położony przy cudownej, lazurowej zatoce z wieloma atrakcjami turystycznymi. Oprócz wspaniałej bazy noclegowej z hotelami i apartamentami o każdym standardzie letnisko dysponuje dostępem do wielu romantycznych plaż położonych na obrzeżach miasteczka. Często są to ustronne zatoczki albo większe kąpieliska z piaszczystym nabrzeżem, doskonale nadającym się do wypoczynku z małymi dziećmi. Najbardziej znanym wśród turystów kąpieliskiem jest kilkukilometrowa plaża Santa Giulia uchodząca za jedną z najpiękniejszych na Korsyce. Lazurowa zatoka osłonięta od morza sprzyja amatorom i nowicjuszom sportów żeglarskich, natomiast okolice z niezwykłymi widokami doskonale nadają się do pieszych i rowerowych wycieczek.
Cargese – przyjemny kurort z dostępem do bajecznej, egzotycznej i piaszczystej plaży położonej w zatoce Sagone na północy miejscowości. Wioskę przed wiekami osiedlili uchodźcy z imperium osmańskiego, natomiast na charakter osady wpłynęli budowniczy grekokatolickiej świątyni Eglise Grecque oraz barokowego Eglise Latine, z okolic którego rozpościerają się niezapomniane widoki na morze i góry.
Ajaccio – wspaniały kurort z wieloma atrakcjami turystycznymi, w którym nigdy nie ma czasu na nudę. O letnisku mówi się „cesarskie miasto”, ponieważ urodził się w nim Napoleon Bonaparte. Śródziemnomorski charakter dużej miejscowości podkreślają kolorowe kamienice, gwarne targi oraz zachęcające lokale gastronomiczne. Na turystów czekają hotele i apartamenty o różnym standardzie, wspaniała infrastruktura miejska oraz doskonałe zaplecze sportowe. Turyści często odwiedzają miasto lub zatrzymują się w nim na dłużej ze względu na liczne pamiątki po cesarzu, które można podziwiać w Muzeum Napoleona, ciekawy jest również Dom Bonapartego z interesującą ekspozycją. Warto zwiedzić miejscową cytadelę, a także pozostałe muzea. Po dniach obfitujących w turystyczne atrakcje można oddać się zabawie do białego rana w kilku świetnych dyskotekach, by po upojnych nocach powrócić na piaszczystych plażach St-Franccois i Trottel. Dla uniknięcia tłumu plażowiczów warto udać się kilka kilometrów na wschód od miasta, gdzie rozpościera się w sąsiedztwie lotniska długi i szeroki pas złocistego piachu, jakim jest Plage de Ricanto.
Bonifacio – najbardziej na południe wysunięty kurort Korsyki spełniający funkcję ważnego portu, a także zabytkowego miasta i doskonałej bazy noclegowej. Wokół miejscowości rozciągają się malownicze, białe klify wzbogacające niezwykły krajobraz Korsyki. Zatoka Bonifacio oferuje kilka niewielkich, ale przyjemnych i piaszczystych plaż, z których można wyruszyć na nurkowe wyprawy, by podziwiać wspaniały świat pięknych raf koralowych i zadziwiających stworzeń morskich. W okolicach miasta znaleziono słynną „damę z Bonifacio”, czyli szkielet kobiety sprzed 6 tys. lat, a także fundamenty osady z czasów rzymskich, co świadczy o długiej historii miejscowości. Z czasów historycznych ostała się masywna brama Genueńska, a całą historię okolic najlepiej można poznać w muzeum znajdującym się w bastionie de l'Etenard oraz w trakcie oglądania zdobień kościóła St-Marie-Majeure. W okolicy znajduje się kilka świetnych punktów widokowych na niezwykłe klify, lazurowe morze oraz pobliską Sardynię, na którą pływają promy z miejscowego portu.